preloader

Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00

info@drmehmetturkyilmaz.com

Yüz Plastik Cerrahileri

Yüz Plastik Cerrahileri

Yüzün farklı bölgelerinde uygulanan estetik işlemlerdir. Uygulama bölgeleri burun, dudak, kulak, alın, kaş, gözkapağı gibi bölgelerdir. Sitemizde burun estetiği ve kepçe kulak estetiği için ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Sayfalarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) her yaş grubuna uygulanabilir.  Daha çok kırklı yaşlardan sonra üst ve alt göz kapağında ki deri fazlalığı ya da gözaltı yağ dokusu artışından kaynaklanmaktadır. Bu ameliyat lokal yada genel anestezi ile uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile muayene şartlarında bile 45 -50 dk süren bir operasyondur. Ameliyattan bir gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Operasyondan sonra gözkapağında hafifi bir ödem oluşur ve 2-3 gün sürer. Göz kapağına attığımız dikişler yaklaşık olarak 10-15 gün sonra kendiliğinden eriyor. 2-3 ay sonrasında belirgin bir ameliyat izi kalmıyor.

İple Kaş Kaldırma

Ameliyatsız, 15-20 dakikalık bir yöntemle alından saçlı deriden ve deri altından geçirilen iplerle kaşın yukarı doğru asılması işlemidir. Bu ipler bir buçuk iki yıl bir kalıcılığı vardır. Bu işlem 1-2 yılda bir yenilenmelidir.

İple Yanak Kaldırma

Yanak kaldırma da kaş kaldırmaya benzer bir işlemdir. Yanaktaki sarkıklık için de iki taraflı yanak bölgesine yanak yukarı doğru asılarak yüzünüzdeki sarkmalar önlenebilmektedir

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu dudak bölgesine hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleriyle yapılmaktadır. Poliklinik şartlarında bile 15-20 dk. süren dudakları uyuşturan lokal kremlerle anestezi yapılır. Aynı gün işinize dönebilirsiniz. Dudak estetiği de kullanılan dolgu miktarına, kullanılan dolgu çeşidine ve kullanılan dolgu markasına göre değişmektedir

Bişektomi (Hollywood yanağı estetiği) 

Lokal anestezi altında veya diğer estetik cerrahilerle kombine olarak genel anestezi altında ağız içinden yanak mukozasına müdahale ile yanaktaki bichat denilen yağ yastıkçıklarının çıkarılması işlemidir. Bu işlem ile daha belirgin elmacık kemiklerine, daha keskin çene hatlarına ve daha ince yanaklara sahip olabilirsiniz

Yüz estetiğinde son zamanlarda sıklıkla yapılan ameliyatlar arasına Bişektomi( yanak inceltme) ameliyatı da girmiştir.. Yüzün bütünsel güzelliğinde bayanlarda hafif bombeli bir alın, düz veya hafif kavisli ama kalkık burun, belirgin elmacık kemikleri, yanak bölgesinde hafif çöküklük ve belirgin bir çene hattı ile çene ucu önem taşımaktadır. Yüzümüzde kilodan bağımsız olarak, genetik kaynaklı yanak bölgesinde dolgunluk olabilir. Yanaktaki dolgunluk cilt kalınlığı ve “Bichat” yağ yastıkçığı veya “Buccal fat pad” adı verilen yanak yağının dokusundan kaynaklı olmaktadır. Zayıf insanlarda dahi kilo ile bağlantılı olmaması sebebiyle yanak yağ yastıkçığı fazla olabilir ve bu da kişileri halk arasında yanaklı diye tabir edilen daha yuvarlak bir yüz görüntüsüne neden olacaktır. Yanakları inceltmek, yüzü daha küçük ve keskin göstermek; Bişektomi denilen yanak yağ yastıkçığının bir kısmını çıkarmak ile mümkündür.

Lokal veya genel anestezi ile ağız içinden yaklaşık 1 cm lik bir kesi yapılarak bichat yağ yastıkçıkları çıkartılır. Operasyon süresi ortalama 30-45 dk arasındadır. İşlem ağız içinden yapıldığı için ciltte herhangi bir iz kalmaz. Hastalar aynı gün içinde taburcu olur Ve birkaç gün içinde işe dönebilir. Ameliyat sonrası 3-4 gün yumuşak gıdalar ile beslenmek, ağız hijyenine dikkat etmek gereklidir.

Ameliyat sonrası

Bişektomi ameliyatı sonrası görünüm ameliyat sonrası bir miktar fark edilebilse de tam olarak belirgin hale gelmesi 6 ayı bulmaktadır.

Üst Dudak Kaldırma (Liplift)

Liplift, diğer bir ismi ile üst dudak kaldırma işlemi; Burun ile dudak arası mesafesi uzun olan ( >2 cm ) hastalara dudak dolgusu yerine kalıcı dolgun üst dudaklar için liplift cerrahisi uygulanmaktadır. Sağlıklı kişilerde lokal anestezi uygulaması yani iğne yardımı ile uyuşturularak veya sedasyon adı verilen hafif sakinleştirici eşliğinde uygulanabilmektedir. Dudak kaldırma (liplift) işlemi, yaklaşık olarak 45 dakikada tamamlanmaktadır. 

Dudak kaldırma işleminden sonra hasta 1-2 saatlik gözlem altında tutulur ve daha sonra evine gidebilir. Uygulama sırasında burun ve dudak arasındaki ciltten, hemen burun altında bulunan kıvrımlara denk gelecek biçimde kesiler yapılabilir.

Bu aşamada hastanın arzu ettiği miktarda cilt alınır ve minimum yara izi kalacak biçimde tekrar dikilir. Dudak kaldırma işlemi ardından 3 günlük bir şişlik ve gerginlik hissi duyulabilir. Bu aşamada yumuşak besinler tüketmek ve bölgeyi germemek için dikkat etmek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bunun dışında yaklaşık olarak 2 hafta boyunca gülerken ya da konuşma sırasında, bölgede hafif bir rahatsızlık meydana gelebilir.

Ancak ciddi bir ağrı söz konusu olmaz. Dikişler 1 hafta kadar kısa sürede iyileşmektedir. Ancak yaranın olduğu alandaki hafif kızarıklıklar 1-2 ay sonra tamamen kaybolacaktır.

Whatsapp / Randevu Hattı