preloader

Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00

info@drmehmetturkyilmaz.com

SIK SORULANLAR

1. Estetik burun ameliyatını plastik cerrahi mi, yoksa KBB hast. uzmanı mı yapmalı?

Estetik burun ameliyatlarında fonksiyon ve estetik içiçedir. Bu iki fonksiyonu aynı anda düzelten kişinin ameliyat etmesi daha doğru olur. Bu fonksiyonları düzelten kişinin branşından daha çok bilgisi ve becerisi önemlidir. Her plastik cerrah isterse fonksiyonla ilgili kendini geliştirebilir. KBB uzmanı da estetik amaçlı kendini geliştirebilir. Sonuç olarak; ameliyatı yapacak kişi önemlidir,branş önemli değildir.

2. Estetik burun ameliyatı neden zordur?

Kişilerin burun yapısı ve anatomisi çok farklı olabilir. Ayrıca; kişilerin estetik beklentileri çok farklı olabilir. Bunları çok iyi analiz etmek gerekir.

3. Estetik burun ameliyatlarının zorluk dereceleri farklı mıdır?

Kolaydan zora doğru 1-2-3 diye derecelendirilebilir. Estetik burun ameliyatlarının %70'i 1. derece, %20 si 2. derece, %5'i 3. derecedir. Ameliyatların zorluk dereceleri bazen estetik burun ameliyatı fiyatını etkileyebilir.

4. Ameliyat için değişik teknikler var mı?

Çok sayıda değişik ameliyat tekniği vardır. Açık teknik, kapalı teknik, delivery teknik gibi. Önemli olan hastaya en uygun basit tekniği uygulamaktır.

5. Estetik burun ameliyatında yaş sınırı veya yaşla ilgili problemler var mı?

Estetik burun ameliyatının yaş sınırı yok sayılabilir. Hastanın sağlık durumu ve ameliyat isteği önemlidir. Yaş ilerlemesi, ameliyat sonrası iyileşmeleri kısmen geciktirebilir (şişlik, morluk gibi). Cilt elastikiyetinin azalması sonucu iyileşme uzayabilir.

6. Ameliyatlardan önce bilgisayardan ameliyat sonrası oluşacak görüntüyü gösteriyor musunuz?

Bilgisayarda photoshop programında her şeyi yapmak mümkündür. Resimler üzerinde; cilt yapısı, kemik şekli, sağlık, daha önce ameliyat olup olmadığı gibi çok önemli birçok faktörü yok sayarak bilgisayarda her şey yapılabilir. Hastayı sanal olarak hayal âlemine götürülebilir. Gerçek beklentiler çok iyi analiz, görüşme, çok soru sorma ve karşılıklı iletişimle olabilir. Bu yüzden bilgisayarda photoshop programını kullanmıyorum. Fakat hastanın beğendiği burun ile ilgili resim göstermesi, hastanın beklentilerini anlama açısından yararlı olabilir.

7. Sizce estetik burun ameliyatı olmalı mıyım?

Doktor olarak biz sadece hastanın sağlıkla ilgili ameliyat olup olmamasına karar verebiliriz. Estetik burun ameliyatına kişi karar verir. Kırık veya yatık burun varsa ve sağlıklı nefes alması için burunun düzeltilmesi gerekiyorsa o zaman doktor görüş bildirebilir.

8. Estetik burun ameliyatı olmak için hangi mevsim daha uygundur?

Estetik burun ameliyatı sonrası güneşten, gözlük takmaktan ve bazı sporlardan bir süre korunmak gerekir. Bu korumaları yapabilirseniz her mevsimde ameliyat olunabilir.

9. Ameliyat sonrası ne zaman seyahat edebilirim?

Kısa bir sürede (3-4 gün gibi) seyahat etmenizde sakınca olmaz. Fakat ameliyatla ilgili kontrolleriniz nedeniyle bazı kısıtlamalar gelebilir. Örneğin açık teknikle ameliyatlarda dikişlerin alınması gibi. Doktorunuz yaptığı ameliyata göre sizi bilgilendirecektir.

10. Ameliyat sonrası ne zaman çalışabilirim?

Sizin yaptığınız işin şekli ve sizin kendinize ayırabileceğiniz zamana göre değişebilir. Masa başı, insanlarla çok teması olmayan bir işe 3-4 gün sonra dönülebilir. Tersi olarak, insanlarla sık karşılaşılan, öğretmen, hostes, sekreter, satış elemanı gibi kişilerin 10 ila 20 gün arası değişen sürelerde çalışmaması uygun olur.

11. Estetik burun ameliyatı sonrası burun tamponu gereklimi?

Burun tamponsuz ameliyat yapılabilir. Ancak çoğu ameliyatta buruna destek ve kanama kontrolü amaçlı hastayı rahatsız etmeyecek silikon tamponların kulanılması da gerekebilmektedir.Hastanın probleminin yeri ve sağlığı için hangi yöntemin daha iyi olduğu doktorunuzun seçimine etki eder.

12. Açık teknik ameliyat mı daha iyidir, yoksa kapalı teknikle yapılan ameliyatlar mı?

Teknik seçimi hastanın burun yapısı, düzeltilmesi gereken problemlere göre doktorunuz tarafından seçilir. Doktorunuz hangi teknikle başarılı olacağını düşünüyorsa o tekniği seçer. Teknikleri birbirlerine bazı farklı konularda üstünlükleri vardır. Bu üstünlükleri doktorunuz sizin için değerlendirir.

13. Estetik burun ameliyatıyla beraber sinüzit ameliyatı yapılabilir mi?

Burun için gerekli tüm müdahaleler aynı ameliyatta yapılabilir, birbirine zarar vermez. Sadece burun cildindeki benler, izler gibi problemler başka seansta ameliyat edilirse daha iyi sonuç alınır.

14. Estetik burun ameliyatı sonrası yasaklar nelerdir?

Ameliyat sonrasında 2-3 ay gözlük takmak, güneşlenmek, tekmeli toplu sporlar yapmak yasaktır. 15 gün sonra yüzmek, fitness, yürüyüş gibi sporlar yapılabilir.

15. Estetik burun ameliyatı sonrası çok ağrı olur mu?

Ameliyat sonrası belirgin bir ağrı olmaz. Genellikle ameliyat sonrası sorunsuzdur. Tampon kondu ise ağızdan nefes almak gerekir.

16. Estetik burun ameliyatının süresi ne kadardır?

Ameliyat süresi doktordan doktora değişebilir. Yapılacak işlemler süreyi etkileyebilir. Ortalama olarak 1.5 ila 2 saat arası değişir. Süre unutulabilir ama sonuç önemlidir. Yani gerekli işlemler süre düşünülmeden sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.

17. Estetik burun ameliyatı genel anestezi ile mi, yoksa sınırlı uyuşturma ile mi yapılır?

Doktorların büyük çoğunluğu genel anesteziyi tercih eder. Sedasyonlu lokal anestezi ile de yapmak mümkündür. Hastanın tercihinde çok önemlidir.

18. Ameliyat öncesi görüşme önemli midir?

Görüşme, ameliyat kadar önemlidir. Hastanın burnu, beklentisi değerlendirilir, neler yapılabileceği anlatılır. Görüşmelerde çok soru sormak hasta açısından çok faydalıdır. Ameliyat öncesi mutlaka görüşme esnasında fotoğraf çekilmelidir.

19. Ameliyat sonrası dişlerimi fırçalayabilir miyim?

Ameliyat sonrası diş fırçalamakta yasak yoktur. Özel beslenme diyeti de yoktur. Anestezi nedeniyle ilk öğünler yumuşak ve az miktarda verilir.

20. Beğendiğim bir kişinin fotoğrafını gösterebilir miyim?

Beğendiğiniz burun fotoğrafının faydası olur. Sizin ne beklediğiniz hakkında bize bilgi verir. Gösterdiğiniz fotoğrafın aynısının yapılmasını beklemeyin.Sonuçlar için garanti verilmemektedir,sadece sonucun hastanın eski burnundan daha iyi bir burun olacağı konusunda garanti verilebilir. Çünkü her şeyi yapmak mümkün değildir, yüzünüzün şeklinin de  uygun olması gerekir.

21. Estetik burun ameliyatının fiyatı ne kadar?

Ameliyat fiyatları yapan hekim , yapılan hastane ve bölgeye  göre değişebilir. Fiyat ne kadar önemli olsa da sonuç daha önemlidir. Çok para verip, iyi ameliyat olabilme garantisi yoktur. Az para vererek ortaya çıkan sonuca da razı olmak mümkün değildir.

Whatsapp / Randevu Hattı